Akıllı bina ve akıllı ev sistemi, bir merkezden kontrol edilebilen, birbirleriyle haberleşebilen, ilişki kurabilen ve bütün bu teknolojiler sayesinde insanlara, daha tasarruflu, daha güvenli, daha konforlu, ihtiyaçlara cevap verebilen ve hayatı kolaylaştıran sistemdir.

Akıllı ev ve akıllı bina sistemi, en anlaşılır tanımıyla içinde yaşayan insanlarla sürekli etkileşim içinde olan ve verilen emirler doğrultusunda görevlerini yerine getiren yaşam alanlarıdır.

Akıllı ev kavramındaki en önemli nokta evinizde uygulanan otomasyon sisteminin tamamen kendi istediğiniz şekilde oluşması olarak değerlendirilebilir.

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı evler ve akıllı bina sistemi sadece konforu değil aynı zamanda güvenliğinizi de düşünür. Evde bulunmadığınız anlarda sıradışı olayları algılayarak size haber vermenin ötesinde gereken önleyici tedbirleri de alarak istenmeyen durumların açığa çıkmasını önler.

Akıllı ev ve akıllı bina otomasyonunun temel prensibi yapılarda daha güvenli, daha konforlu ve rahat mekanlar sunmaktır. Bina içinde ve dışında bulunan güvenlik, aydınlatma, ısıtma-soğutma, havalandırma, iletişim, müzik ve ev sinema sistemleri, giriş ve çıkış noktaları, yaşam tarzlarına uygun senaryolar dahilinde programlanarak insanlara daha çok serbest zaman, konfor ve kontrol rahatlığı sağlanmaktadır.

Akıllı ev ve akıllı bina otomasyonu içerisinde motorlu panjurlar, rüzgar ve güneş ışığı sensörü, ses ve görüntü kontrolü, bahçe sulama, güvenlik sistemi, aydınlatma ve ısıtma-soğutma sistemi kontrolü gibi bir çok birim telefon ve internet üzerinden kumanda olanağına sahiptir.


 • Akıllı evdeki tüm cihazlar cep telefonundan mesaj göndererek, uzaktan kumanda ile veya kendiliğinden belirli senaryolara göre çalıştırabilir.
 • Kendi kendine öğrenme ve senaryo oluşturma özelliği ile diğer sistemlere göre avantaj sağlar.
 • Akıllı evden ayrılırken tek bir tuşa basarak veya cep telefonuzundan sms göndererek açık kalan tüm cihazlarınızı kapatır, alarmınızı kurabilirsiniz.
 • Dokunmatik ekrandan akıllı evdeki tüm cihazları kontrol ve kumanda edebilir ayrıca ekranda istediğiniz gibi değişiklik yapabilir, acil yardım tuşu ile çevrenizdekilere sms gönderebilirsiniz. Bu sayede evde yaşayan yaşlı veya çocukların sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Akıllı evde gece belirli saatlerde evinizdeki herhangi bir lamba anahtarı ile tüm evin ışıklarını açabileceğiniz gibi sms de gönderebilirsiniz.
 • Akıllı eve gelmeden uzaktan cep telefonunuzdan göndereceğiniz SMS ile tüm cihazları, lambaları, bahçe aydınlatmasını açıp kapayabilirsiniz.
 • Ayrıca yetki vererek akıllı evin bir kısmını çocuklarınızın veya evde yaşayan diğer bireylerin kontrolüne açabilirsiniz.

Akıllı ev

 • Akıllı evde olmadığınız zamanlarda herhangi bir hareket algılandığında siren çalar, ışıklar açılır, size veya komşularınıza sms gönderir. Sistem, evde olmadığınız zamanlarda evde birileri varmışçasına geceleri belirli saatlerde odalardaki ışıkları açıp kapayarak evin dolu olduğu izlenimini verir.
 • Akıllı evde acil durumlar için başucunuzdaki elektrik lambasının düğmesini sms gönderen bir cep telefonu şeklinde çalıştırabilir veya evdeki tüm lambaları açıp kapayan bir sisteme dönüştürebilirsiniz.
 • Akıllı evde gaz kaçağı veya su basması durumlarında sistem, otomatik olarak devreye girerek vanaları kapatır. Bu sayede, klasik güvenlik sistemlerinin yapamadığı önleyici tedbirleri de almanıza yardımcı olur.
 • Akıllı ev ve akıllı bina sistemi periyodik yapılan işleri otomatize ederek, belirli saatlerde perde ve panjurları otomatik olarak kapatıp açabilir. Veya el kumandanız ile tek tek veya tümünü tek bir tuşa basarak açıp kapayabilirsiniz.
 • Akıllı evde dokunmatik ekranda gün, hafta, ay veya yıllara göre saat oluşturarak size uyarı mesajları vererek veya otomatik aksiyonlar alabilme özelliği ile yaşamınıza kolaylıklar sunar
 • Akıllı evde kolaylıkla tanımlayacağınız atmosfer özelliği ile her bir odanın veya evin tamamının ısıtma ve soğutmasını mevsimsel durumlara göre arzu ettiğiniz ölçülerde ayarlayabilir, duvardaki ekranlı termostat ile manuel olarak da değişiklikleri kolayca yapabilirsiniz.
 • Akıllı ev sistemi bahçe ve çevre aydınlatmasını otomatik olarak çalıştırır. Örneğin yaz aylarında akşam 8' de bahçe aydınlatmalarının tamamını açar, gece 12 �en sonra ise sadece çevre aydınlatmasını açık bırakarak diğerlerini kapatır.
 • Akıllı ev sistemi periyodik olarak yapılması gereken bahçe sulamasını mevsim, ay, hafta, hatta gün bazında ayarlayarak otomatik olarak yapabilirsiniz.
© 2010 sadipen.com Tüm Haklari Saklidir.